szybka pozyczka

Chór "Oremus"

Czas: w poniedziałki i piątki o godz. 19:00

Miejsce: sala przy kościele pw. Chrystusa Króla

Prowadząca: Małgorzata Aleksander-Tęcza

Płatność: Zajęcia bezpłatne

Kategoria wiekowa: Osoby dorosłe

 

 

Chór "Oremus" powstał w październiku 2002 roku przy parafii pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym. Założycielką oraz dyrygentką została Małgorzata Aleksander – Tęcza, pełniąca również funkcję organistki w parafii pw. Chrystusa Króla. Jest to chór mieszany, zasilają go zarówno młodzież jak i starsi. Chórowi od samego początku patronuje św. Cecylia, która jest patronką zespołów śpiewaczych i muzyki kościelnej. Zaszczytna nazwa chóru - "OREMUS" wywodzi się z łacińskiego słowa i oznacza "MÓDLMY SIĘ".
Pierwszy występ chóru miał już miejsce pod koniec listopada 2002 r., gdzie podczas uroczystości odpustowych ubogacił on swoim śpiewem mszę świętą sprawowaną w kościele pw. Chrystusa Króla. Wówczas chór liczył zaledwie 7 osób, z czego do dzisiaj są z nami od samego początku 2 osoby, którym należy się uszanowanie za ich wytrwanie. Są to: pani Wanda Krzyczkowska oraz pan Zdzisław Szumilas. Z biegiem lat do chóru przybywały nowe osoby mające pasję i chęć śpiewania, lecz z powodu licznych zdarzeń losowych niektórzy z nich musieli zrezygnować z uczestnictwa, inni członkowie zmarli, ale zawsze przychodzili następni, którzy do dzisiaj zasilają szeregi chóru. Obecny stan chórzystów wynosi 23 osoby w przedziale wiekowym od kilkunastu do kilkudziesięciu lat.
Chór "Oremus" czynnie uczestniczy w życiu parafii pw. Chrystusa Króla, biorąc udział we wszystkich świętach i uroczystościach.
Od roku 2007 chór działa pod patronatem Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, dzięki któremu zespół nadal może istnieć. Teraz w dowód wdzięczności chórzyści występują nie tylko w parafii, ale starają się wykreować miasto Brzeg Dolny reprezentując je godnie podczas licznych przeglądów i konkursów w całej Polsce, zdobywając przy tym nagrody. Tylko w tym roku chór "Oremus" zdobył dwa I miejsca na Przeglądach Kolęd w Wińsku oraz w Cieszkowie.
Do działalności chóru należy ponadto: "Muzyczna Droga Krzyżowa" z rozważaniami, którą chórzyści przedstawiają w każdy piątek Wielkiego Postu w parafiach, do których zostają zaproszeni; "Koncert Kolęd" dawany co roku w różnych parafiach oraz szereg koncertów i konkursów, mających na celu godnie reprezentować miasto Brzeg Dolny, a przy tym poznawać i zaprzyjaźniając się z innymi chórami, często czerpiąc od nich mądrą wiedzę i dobra radę. Chór "Oremus" wykonuje śpiewy wielogłosowe a'capella. Są to zarówno pieśni kościelne, jak tez pieśni świeckie. Na swoim koncie chór ma na razie 1 płytę z wybranymi utworami. W przyszłości zamierza nagrać kolejne m.in. z kolędami oraz pieśni wielkopostne.
Atmosfera na tych spotkaniach jest bardzo rodzinna. Z racji imienin bądź urodzin chórzyści przynoszą ciasto, które jest konsumowane w przerwie, omawiając przy tym swoje smutki i radości. W ciągu roku chór organizuje szereg spotkań i zabaw towarzyskich, bo jak wiadomo chórzyści bardzo lubią się bawić. Czasami do wspólnej zabawy zostają zaproszone zaprzyjaźnione chóry, a czasami po prostu chórzyści zabierają ze sobą swoich mężów/żony. Jedna z ważnych uroczystości chóralnych miała miejsce w sali Dok-u w 2007 r. podczas świętowania 5-cio lecia istnienia chóru. Wówczas chórzyści wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi chórami bawili się przy muzyce do białego rana, były tańce, zabawy i oczywiście śpiewy. W ciągu 8 lat swojej działalności chór zachwycił niejedną duszę ludzką, dając słuchaczom wiele radości i satysfakcji z piękna muzyki wielogłosowej.


Wyróżnienia:

10 stycznia 2016r. - 1 miejsce na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek  w Cieszkowie

16 stycznia 2016r.- 2 miejsce na Przeglądzie Kolęd w Wińsku

26 września 2015r. - 1 miejsce w Konkursie Pieśni Religijnej, Sakralnej i Lirycznej w Wołowie

13 październik 2012 - 1 miejsce  wDolnośląskim Przeglądzie Chórów Senioralnych

oprócz tego chór zdobył we wcześniejszych latach: 1 miejsce na Przeglądzie Kolęd w Wińsku,

9 stycznia 2011r. - 1 miejsce na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Cieszkowie.